Ik mis je met Kerst-boom

4 december 2024 | Reportage

De Energy Academy op de Zernike Campus heeft een grote hal waar regelmatig studenten in en uit lopen. Ook zijn er tafeltjes om aan te zitten, even bij te kletsen. Wanneer Sinterklaas en zijn pieten weer zijn vertrokken wordt er een kerstboom opgezet. Die staat dan midden in de hal.

Ik mis je met Kerst
De afgelopen twee jaren had de boom een wat ander karakter. Nog steeds versierd met slingers, zilverkleurige kerstballen en ander glimmend materiaal, maar er was nu ook veel rood te vinden in de boom. In de loop van de twee weken dat de boom er stond vulde de boom zich met rode harten. De boom werd de Ik mis je met Kerst-boom.

Gemis
Kerst is voor veel mensen het feest van samen. Dagen van gezelligheid, van samen borrelen en eten, wellicht met elkaar naar de kerk gaan, spelletjes doen en/of eindelijk toekomen aan gesprek met elkaar. Afgezien van het feit dat lang niet iedereen zit te wachten op drukke, familiegevulde kerstdagen, kan er ook sprake zijn van gemis.

Veel mensen missen juist in deze feestelijke dagen aan het eind van het jaar een geliefde: een vader, moeder, een vriend, een vriendin, een partner, een kind. Dat kan door overlijden, scheiding, verbreken van contact, of dat je niet zomaar op bezoek gaat of elkaar al lang niet meer hebt gezien.

Dat missen is niet zelden pijnlijk. In de rouwgroep voor studenten, Good Mourning, bespreken we het overlijden van een geliefd persoon op allerlei manieren en meestal is iedereen opgelucht dat ze Kerst en Oud en Nieuw weer hebben doorstaan en achter de rug hebben.

Present stellen
Het fijne van de Ik mis je met Kerst-boom is dat je op een mooie manier de persoon of personen present kunt stellen. Je schrijft de naam van degene die je mist op een rood kartonnen hart en hangt het in de boom. In de Energy Academy vult de boom zich met namen uit allerlei landen. Niet alle internationale studenten kunnen naar huis met Kerst en zij missen hun familie.

Ook op het pand van de SKLO, Kraneweg 33, waar veel studenten samenkomen, staat er in de loop van december de Ik mis je met Kerst-boom. De boom verbindt ons: wij met de mensen die we missen en ook onderling, studenten en medewerkers, elk met ons eigen verhaal.

Inspiratie
Als studentenpastores hebben we regelmatig contact met elkaar en wisselen ideeën uit. Martin Jans, studentenpastor in Zwolle, heeft het idee van de Ik mis je met Kerst-boom bedacht en uitgewerkt. In Groningen vullen we het op detail een beetje anders in. In plaats van kerstballen waar de naam op geschreven kan worden, hebben we voor rode harten gekozen. Het idee is ook de grens over gegaan, in Noorwegen, in Lillehammer, heeft een Noorse collega het idee op haar eigen manier uitgewerkt.

De ‘Ik mis je met Kerst-boom’ is een initiatief van het studentenpastoraat RE:LINK Zwolle, het Dominicanenklooster en Buro Ruis. Het logo is ontworpen door Ruben Bruggeling (alumnus ArtEZ, www.rubensruimte.nl).

Jasja Nottelman, studentenpastor
Foto: Jasja Nottelman
Share This